BLOOD QUEEN LANA’THEL

Raid tarafından bilinmesi gereken 2 büyü olduğunu söyleyebilirim.

Swarming Shadows

Raid’ten tanklar hariç bir kişiye rasgele debuff verip debuff süresince o kişinin yere AOE etkisi yaratan shadow ateş bırakmasına sebep olmaktadır. Rengi mordur ve anlaşılması oldukça kolaydır.

Swarming Shadows ve Melee’ler

Melee oynayan kişilerin genellikle dikkatini çekmemekte olup acaba bu debuff bana mı geldi yoksa başkasına mı derken bir çok melee’nin ölmesine sebep verdiğini unutmamak gerekiyor. DBM  her ne kadar uyarsa da yine de kişisel olarak melee’lerin bu konuda hassas olmasında fayda var. DBM’den bağımsız bu debuff’ın size gelip gelmediğini anlamak için diğer melee’lerden birazcık ayrı durarak veya debuff’larınızı takip ederek ve bosun arkasında durmamak kaydı ile sağ ve sol tarafına dağılıp dps yapılmalıdır.

Pact of the DarkFallen

Raid’ten yine tanklar hariç rastgele seçilen 3 kişi aralarında bir çizgisel bağlantı (link) oluşur. Çizgisel bağlantı 3 kişiye ve yaklaşık 5 yarda çevresindekilere damage vurur ve bu etkinin ortadan kalkması için 3 kişinin bir noktada birleşmesi  gerekiyor. Bunun için de odanın tam ortasını boş bırakmakta fayda var. Link alan kişiler hemen ortada birleşip bu damage’i engelleyebilirler. Ayrıca healer’ların da link alan kişileri raid frame’lerinden takip edip hemen heallamalarında fayda var.

Herkesin karşılaşma bölgesinde dağınık duracak ve boss’un da beklediği noktada tanklanacak şekilde başlar. Melee’nin de boss’un çevresinde dağınık durması faydalı olacaktır. İlk 15 saniye boyunca fazla dikkat edilecek bir durum olduğunu söyleyemem. Ama kimin ilk Essence of the Blood Queen (EBQ, %100+ damage) önemli, bu konuda en iyi  dps’iniz olması avantaj sağlayacaktır. Raid liderinin belirlediği kişi yada raid içinde en yüksek dps yapan kişi EBQ’yu alır.  diğer dps’lerin ilk 5 saniye civarında çok fazla dps yapmaması gerekiyor. Aksi halde beklenmedik birisi ilk ısırılır ve sonradan sıkıntı yaşayabiliriz.

15. saniyede Boss raid’ten yüksek dps yapanlardan birini ısıracaktır. Dediğim gibi bu kişinin Raid liderin seçtiği kişi olması önemlidir.

60 saniye sonra EBQ alan kişinin bütün frame’leri yok olur ve birini ısırması beklenir, bu noktada raid’in genel dps’ini arttıracak şekilde en yüksek dps’e sahip olan kişi sırasına göre bir kişiyi seçip ısırır. Isırmak için 10 saniyeye sahiptir ve ısırdığı zaman ısıran kişinin bütün frame’leri geri gelerek yeniden 60 saniyede EBQ’ya sahip olur. Frameler yok olduğu zaman action barınızda 1 numaralı butona gaga resmi gibi bir (sadece bu skill olacaktır) skill gelecek ve 10 saniye içerisinde diğer kişiyi ısırmanız gerekmektedir.

Not: Isıran kişinin 5 saniyede ısırdığını düşürerek süreler belirlenmiştir. Yani debuff’ın yenilendiği zaman 01:20’inci sürece olacağız.

02:20 EBQ 4 Kişi

Aynı mantıkta 2 kişinin birilerini ısırması gerekecektir ve ısırma önceliğini de dps’e göre yapması gerekmektedir.

03:25 EBQ 8 Kişi

Aynı şekilde raid liderinin vereceği talimatlarla ve makroya göre gerekli kişilerin hızlıca ısırılması lazım.

04:30 EBQ 16 Kişi

04:30’da bütün ısırılacak kişini ve kimlerin ısıracağını bir macro ile belirlenmesi faydalı olacaktır. 16 Kişinin ısırıldığı bu andan itibaren her şey dps’e bağlıdır.  Aksi halde;

05:35 Enrage (aka Wipe)

Gördüğünüz gibi teoriği ve hatta kısa sürece pratiği de kolay bir boss olduğunu söyleyebilirim. Fakat burda kimin kimi ısıracağı konusunda kesinlikle raid liderini dinlemek gerekmektedir.  Yanlış bir ısırık veya zaten ısırılmış birinin yeniden ısırmaya çalışmak hem ısırmaya çalışan kişiyi Mind Control’e sokacaktır, hem de dps’inizi büyük oranda düşürecektir.

Dolayısıyla Swarming Shadows (mor ateşler), PDF(link – çizgisel damage) dışında bir sonraki seferde kimin kimi ısıracağı konusunda kargaşa olmaması gerekmektedir. En büyük kargaşa ise Boss’un ilk başta ısırdığı kişinin istenilen kişi olmamasından kaynaklanabilmektedir. Daha önceden de belirttiğim gibi ilk ısırılabilecek kişiyi Raid lider seçecektir ve dps’e göre ısırıklar dağılacaktır.

Bir küçük detay da boss her iki dakikada bir ortaya gelerek uçacaktır. Uçtuğu anda tüm raid fear olacaktır. Fear’dan hemen sonra herkesin olabildiğince çabuk şekilde birbirinden en az 10 yarda mesafede durması gerekmektedir, Fear’dan çıkabilmek için raidde bulunan Priestler kendilerine Fear ward atmalıdır ve fear geldiği zaman raide Mass Dispell atmaları gerekmektedir bunun yanı sıra Shamanlar Tremor totem koyarak raid’in fear’dan  çıkmasına yardımcı olabilirler. aksi halde gereksiz kayıplar verebiliriz.

Leave a comment